Paralaksa tła

Ciekawostki o koenzymie Q10 + konkurs z Bio-Quinon Active Q10 Gold i książką!

Podziel się wiedzą!

Koenzym Q10 został odkryty w 1957 roku przez amerykańskich naukowców

Jest to witamino-podobna substancja, występująca naturalnie praktycznie we wszystkich komórkach ciała ludzkiego. Dokładnie znajduje się ona wewnątrz mitochondriów – struktur funkcjonujących jako „elektrownie” komórek. Jest niezbędnym elementem łańcucha oddechowego, a więc uczestniczy aktywnie w wytwarzaniu 95 procent energii niezbędnej do pracy każdej komórki naszego ciała. W organizmie ludzkim największe stężenie koenzymu Q10 występuje w organach, które do prawidłowego pełnienia funkcji życiowych potrzebują najwięcej energii (głównie serce, wątroba i nerki).

Koenzym Q10 utrzymuje prawidłową pracę serca oraz niskie ciśnienie krwi. Badania prowadzone nad koenzymem Q10 koncentrują się głównie nad jego rolą w leczeniu chorób serca, między innymi zastoinowej niewydolności serca, nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca – a to dlatego, że pacjenci z takimi dolegliwościami wykazują znaczne niedobory koenzymu Q10 zarówno we krwi jak i w mięśniu sercowym. Liczne badania podkreślają, że suplementacja koenzymu Q10 u takich chorych znacznie poprawia ich stan zdrowia.

Działa także jako antyoksydant

Pomimo tego, że koenzym Q10 jest odpowiedzialny za wytwarzanie niezbędnej do życia energii, wykazuje także właściwości antyoksydacyjne zapobiega produkcji wolnych rodników, a także chroni lipidy i białka przed utlenianiem. W związku z tym, że koenzym Q10 może zapobiegać utlenianiu LDL, tym samym może zmniejszać ryzyko chorób układu krążenia.

Gdzie szukać koenzymu Q10?

Koenzym Q10 przyjmujemy z pożywieniem (przede wszystkim z wołowiną, wieprzowiną, soją i sardynkami), ale także produkujemy sami w wątrobie.

Niestety z wiekiem (już około 20-25 roku życia) produkcja własna koenzymu Q10 znacznie spada. W sercu w wieku średnim (ok. 40 lat) mamy już tylko ¾ ilości koenzymu z wieku młodzieńczego, a w wieku podeszłym (powyżej 70-75 lat) ilość koenzymu spada do połowy pierwotnej wartości. Nie tylko starzenie się organizmu wpływa na zmniejszenie produkcji koenzymu Q10 – do zaburzeń wytwarzania koenzymu Q10 dochodzi także na skutek różnych chorób. Koenzym Q10 jest syntezowany w tym samym szlaku metabolicznym co cholesterol. W związku z tym stosowanie leków obniżających cholesterol we krwi – statyn – zaburza także produkcję koenzymu Q10. Wystarczy powiedzieć, że osoba 30 letnia stosująca statyny ma poziom koenzymu Q10 obniżony do takiego samego poziomu jak osoby 50 letnie. Stąd też u osób stosujących statyny, bardzo często pojawiają się skutki uboczne np. poczucie długotrwałego przemęczenia.

q10

Konkurs! 6 osób obdarujemy zestawami Bio-Quinon Active Q10 Gold z książką od Pharma Nord! Zasady:

1. Wejdź na nasz fanpage na Facebooku: 

https://www.facebook.com/aptekapress

2. Pod postem konkursowym wpisz słowo „Q10”, by zgłosić udział w konkursie. Możesz również podzielić się zabawą ze znajomymi oraz polubić fan page, by być na bieżąco z wynikami (https://www.facebook.com/aptekapress/https://www.facebook.com/pharmanordpl) – jak co miesiąc wybierzemy 6 osób i nagrodzimy je zestawami konkursowymi!

Regulamin:

  • Konkurs trwa do 17 września 2017 do godziny 23:59
  • Zwycięzcami zostanie 6 osób, które spełnią wspomniane wyżej warunki konkursu
  • Zwycięzców wyłoni redakcja magazynu Apteka Press
  • Jedna osoba może tylko jednorazowo wpisać komentarz pod postem (każdy następny komentarz zostanie usunięty)
  • Organizatorem jest Apteka Press IE Group
  • Nagrody zostały ufundowane przez firmę Pharma Nord (FB: https:https://www.facebook.com/pharmanordpl/)
  • Zwycięzcy są zobligowani podać swoje dane teleadresowe w celu realizacji konkursu i wysyłki nagród w ciągu tygodnia od momentu ogłoszenia wyników. W przeciwnym wypadku zostanie wyłoniony nowy zwycięzca.
  • Nagrody są wysyłane firmą zewnętrzną (zazwyczaj Pocztą Polską) – organizator konkursu nie bierze odpowiedzialności za paczki zagubione podczas transportu.

Zachęcamy do polubienia strony aby być na bieżąco z konkursami i podzielenia się zabawą ze znajomymi, powodzenia!

Podziel się wiedzą!

Komentarze są wyłączone.