Kozłek lekarski (Valeriana officinalis) to dobrze znana waleriana, jest jedną z najpopularniejszych roślin w medycynie ludowej. Do tej pory ta roślina jest chętnie stosowana głównie ze względu na swoje właściwości nasenne oraz rozluźniające.
Kozłek lekarski należy do rodziny kozłkowatych. Jest ziołem pochodzącym z Azji oraz Europy, ale można go również spotkać w Ameryce Północnej. Surowce wykorzystywane w medycynie pochodzą głównie z upraw. Z wyglądu niepozorna roślina o białych kwiatach skrywa swoją zdrowotną moc w korzeniach i kłączach. Co ciekawe, kozłek był stosowany już w starożytności, a wzmianki o nim pojawiły się już u Hipokratesa. W Rzymie i Grecji był nazywany „phu”. W Polsce pierwsze informacje o stosowaniu tej rośliny pojawiły się w XV wieku. Zdrowotne właściwości zioło zawdzięcza głównie dzięki kilku związkom:
Zastosowanie
Roślina jest znana przede wszystkim ze stymulacji mózgu do produkcji kwasu gamma-aminomasłowego (GABA). To związek, który wycisza sygnały i bodźce odbierane przez komórki nerwowe, wspomagając uczucie relaksu. Dzięki temu wyciąg z kozłka lekarskiego poprawia jakość snu u osób cierpiących na bezsenność warunkowaną napięciem oraz nadmiernym pobudzeniem nerwowym, co zostało dowiedzione przez niemieckich naukowców na próbie 202 osób. Podobne badania nad związkiem waleriany z leczeniem bezsenności były jednak prowadzone wielokrotnie począwszy od 1977 roku. To jednak nie jedyna, ceniona właściwość tej rośliny:
Ciekawostki naukowe
Mimo tego, że kozłek lekarski jest znany od wieków, ciągle prowadzone są nad nim nowe badania. Odkrywane są kolejne możliwości zastosowania waleriany.
Kozłek lekarski znakomicie sprawdzi się nie tylko podczas problemów ze snem. To wszechstronna roślina, która przynosi mnóstwo korzyści zdrowotnych, o któ-rych często nawet się nie wie! ✤