Każdy rodzic chciałby jak najdłużej cieszyć się zdrowym uśmiechem własnych pociech oraz jak najrzadziej odwiedzać stomatologów. Niestety często popełniane błędy podczas pielęgnacji zębów szybko mogą doprowadzić do problemów. W takim razie na co zwrócić uwagę?
Wykorzystanie Internetu zamiast wizyty u dentysty
Internet teoretycznie jest pełen cennych i sprawdzonych porad. Niestety nie zastąpi lekarza, gdy pojawią się problemy. Warto poradzić się stomatologa, ponieważ zdarzają się przypadki łatania dziur za pomocą własnoręcznie zrobionych plomb z Internetu – to niebezpieczne.
Przechowywanie wilgotnej szczoteczki w etui
Bakterie uwielbiają wilgotne środowisko, dlatego w tak przechowywanej szczoteczce do zębów błyskawicznie się namnożą i szybciej doprowadzą do próchnicy. Szczoteczkę najlepiej jest przechowywać w przewiewnym miejscu, np. w kubku.
Kolczyk na języku lub w wardze u młodzieży
Indywidualizm jest w cenie, ale niektóre formy samoekspresji są po prostu niezdrowe. Choćby taki kolczyk w języku lub w wardze – badania wykazują, że ryzyko problemów związanych z jamą ustną jest tym większe, im dłużej posiada się kolczyki w takich miejscach. Najczęściej dochodzi do szczerbienia zębów oraz uszkodzonych dziąseł i stanów zapalnych.
Picie octu jabłkowego
Panuje przekonanie, że codzienna dawka octu jabłkowego pozytywnie wpływa na organizm. Może i tak, ale pewne jest jedno – kwas octowy to morderca szkliwa. Za to znacznie bezpieczniejsze jest jego zewnętrzne zastosowanie, np. na oparzenia słoneczne lub przesuszone chlorem włosy.
Szczotkowanie zębów o poranku
Ostatnio modna jest szklanka soku pomarańczowego lub wody z cytryną po przebudzeniu. Fakt, to dobry pomył, ale nie należy szczotkować zębów zaraz po takim “drinku”. Kwasowe środowisko osłabia szkliwo, a szczoteczka szybciej je zetrze.
Świeżo wyciskane soki
Są wyjątkowo zdrowe, ale poza cennymi składnikami zawierają też żrące kwasy i cukry owocowe. To wszystko skutecznie niszczy szkliwo. Na wszystko znajdzie się jednak sposób – świeżo wyciskany sok wystarczy popić wodą, przepłukując jamę ustną. To zminimalizuje ryzyko problemów. Niebezpieczne są też wszystkie napoje gazowane z powodu kwaśnego odczynu.
Niedobór wapnia i witaminy D
Witaminy i minerały to podstawowy budulec kości oraz zębów. Są również kluczowe do utrzymania odpowiedniej gęstości, która spada wraz z wiekiem. Warto zadbać o odpowiednią suplementację wapnia i witaminy D, ponieważ ich niedobór jest wręcz gwarancją problemów z uzębieniem.
Kluczem do zdrowia zębów jest też oczywiście ich odpowiednia pielęgnacja. Często można się natknąć na niechlubne przesłanki na temat fluoru zawartego w pastach, który wpływa na artretyzm, spadek płodności, choroby tarczycy czy nowotwory. Tymczasem są na rynku pasty bez fluoru, które można stosować już u dzieci w wieku przedszkolnym. Ich podstawowym składnikiem przeciwpróchniczym jest choćby naturalny ksylitol o właściwościach przeciwbakteryjnych – lepiej znany jako popularny zamiennik cukru. Respektując tych kilka wskazówek z pewnością zęby będą sprawiać mniej problemów! ✴︎